o uživateli:
email: rr36@seznam.cz
www:
věk:
pohlaví: muž
kraj:
detail autora

Chronický zánět hltanu

10.10.2009 12:57

Zdravím,

jako přednášející jsem si uhnal chronický zánět hltanu a chronickou rýmu. Inu, ono učit až 9 hodin de facto každý den a do toho čas od času přechodit nějakou tu chycenou virózu se muselo někde objevit. Trvalá bolest v krku (jedli jste někdy žiletky?), trvalé zahlenění, kašel jako při tubeře a s ním bolest na hrudi (jasně, svaly už toho také mají dost), nějaké pálicí fleky na špičce jazyka, když zrovna není totálně bílý a v držce sucho - to vše denodenně po dobu celého roku není zrovna nic, co by povzbuzovalo. Každé vyřčené slovo bolí a sebere příšerně moc energie - je to pro tělo zápřah, jako hrom. Do toho problémy se "zadní rýmou", těžké dýchání (při každém nádechu si vzpomenete na svou nemoc), změna hlasu už po druhé hodině mluvení na (prý) erotický chrapot - sakra, to je hnus! Nedá se pít nic studeného, pivo také nechutná, nechutenství k jídlu, zkrátka život na nic.

Takže šup na plicní, ORL a jiní MUDři, přičemž všichni svorně tvrdí - naučte se s tím žít, nejde to léčit a 30 Kč položte sem. Na netu nářky a skuhrání, co všechno a jak dlouho nepomohlo (ani mě a je to seznam až na zem), psychika na dně, poukazování na plicní chlamydii a také jak nejde léčit (najednou začínám mít všechny příznaky), bolest hlavy od nervů, bolest z krku v obou uších a hromadu prášků na stole. To je fakt paráda...

Takže hovno! To se jako mám poddat tomu hnusu? Svému tělu vládnu já a ne naopak. Svým zápřahem jsem se kdysi dokázal aktivním přístupem k nemoci (byly to panické úzkostné stavy těžkého průběhu, příšerná několikaměsíční bolest a točení hlavy, brnění v rukou, nohou, srdeční arytmie, návaly slabosti na hranici kolapsu...) z toho vyhrabat naprosto sám bez antidepresiv (a trvalo to fakt dlouho v řádu let bez markatních známek zlepšení - jenže zlepšení bylo, krůček po krůčku, akorát si toho člověk ve své zahleděnosti do nemoci nevšiml), a to i když MUDři mě posílali na psychologii, psychiatrii a po všech čertech. Odmítl jsem baštit Neuroly a jiné oblbováky, změnil jsem práci, styl života, myšlení, začal se hýbat, po nocích, kdy je dobrý luft, běhat po lese (s arytmií je to fajn zábava, ale aspoň máte jiné myšlenky, když potkáte srnu nebo prase:-) - prostě všechno proto, aby bylo jasné, že si budu dělat jen já, co chci a jestli mám jít pod kytky, tak proč to prodlužovat! Trvalo to prakticky denně dva roky. A dneska? Všechny markanty spojené s panickou úzkostí jsou naprosto pryč a při vzpomínce na někdejší prvotní skuhrání se jen usměju.

A z toho momentálního hnusu se samozřejmě také dostanu. Ač naprostý ateista musím napsat ono Ježíšovo - Věř a víra tvá tě uzdraví. Mamka bojuje s rakovinou díky "dobrému duchu" už docela dost let a MUDři se diví. Jasně, z nejhoršího ji dostala chemoterapie a ozařování, ale nejen to. Dokáže si dny užívat a neskuhrá (ba ani nemyslí) nad svou neléčitelnou nemocí. Nejhorší je sedět na netu a hrabat se v příbězích bez konce. Co se hýbe, to je živé a kromě toho mám už dost keců, že s tím nejde nic dělat. Samozřejmě jde, ovšem vyžaduje to radikální změny hraničící s pojmem "náročná životní situace". A s tím souvisí i vůle. Tu mám sakra pevnou a i když si po finanční stránce rozhodně nemohu vyskakovat, prostě jednám a okolnostmi se nenechám svazovat. Jasně, možná si někdo pomyslí, že kecám, protože on to má plno let a dělá možné nemožné. Jenže já to mám také už pár let, dělal jsem podle mého názoru možné nemožné, ale také vím, proč se to stalo - pokud odstraním příčiny, odstraním důsledky. Mimoto jsem si otevřel oči a zjistil, že vše vyžaduje radikálnější změny, než jsem si byl ochoten doposud připustit. Samozřejmě ten, kdo s tím válčí od narození, má jinou startovní pozici.

Čas od času popíšu, co vše dělám, abych se hnusu (už to nebudu nazývat šetrněji, jako např. chronický zánět hltanu:-) zbavil. Určitě nebudu baštit ty pilulky, co mi "jen" zlehčují potíže, aby mě ve stáří játra poslala do prdele. Teď použiju slova hostinského Palivce - nebudu si při psaní dávat ubrousek před pusu, takže klíďo píďo v textu najdete prudčí české výrazivo, kterého jako pedagog jsem se musel samozřejmě zříct:-).

Předesílám, že jako ateista a technicky založený člověk jsem dříve odmítal myšlenky, že je něco mezi nebem a zemí, co nejde napsat do křivek, co nejde vypočítat, že by placebo mohlo fungovat (přece nemá reálné-hmatatelné základy), apod. Jak jsem se mýlil! Faktem je, že čas od času nějaký žurnalista napíše slint, že to fakt nezabírá a že to nejde, a dál žije v nevědomosti a své omezenosti. On za článek vezme prachy, jiným naději. Ovšem já tvrdím, že psychika funguje naprosto bezpečně, mám to podložené vlastními zkušenostmi, které jsou jak známo nepřenositelné.

Takže momentální situace, respektive co jsem si naordinoval a jak co cítím po letitém hnusu, se kterým jsem v porovnání s níže uvedeným téměř nic nedělal; na lázně či moře nemám peníze a ani nárok:
- samozřejmě nekouřit (leda že bych jako nekuřák chtěl začít)
- opět podaná výpověď a nemluvím:-). To je moje hlavní deviza. Vydržím to tak dlouho, jak bude třeba - to mi problém nedělá, rád mlčím, ba ani telefony neberu:-). Dokonce mám vyhlédnutou práci nemluvícího, jupí.
- základem všeho je zprůchodnit nos a jím dýchat, což se podařilo díky napařování xichtu zprvu Vincentkou. Pak experimentálně nastal těžší kalibr, a to sůl z Mrtvého moře (3-4 lžíce soli do litru vody, těsně před bodem varu inhalovat cca 15 minut - bacha na počátek, aby si člověk nepřivodil otok plic vdechnutím příliš horkého; nosem nádech, ústy výdech)
- spím ve větrané a netopené místnosti, u držky talířek s nasypanou Mořskou solí
- 1x měsíčně skromný víkend v Krkonoších
- záhy začnu navštěvovat solnou jeskyni (cca hodina pobytu je jako cca 3 dny u moře) - zprvu si dám 10 návštěv denně po sobě
- každou hoďinku střik Vincentky do nosu (ať proteče až do trubky v krku) a ústy do krku
- naprosto důkladná hubní hygiena, 2x denně mezizubní prostory, očistit jazyk, vše zakončené výplachem (kloktáním) Tantum Verde (nebo jak se to píše)
- den začínám nápojem z ovoce, sám si lisuju, co najdu (pomeranče, jablka, hrušky a tak)
- 15ti minutová "brániční" dechová cvičení čerstvým vzduchem (okysličuje se krev a mozek a člověk nemyslí na kraviny), nosem nádech, ústy prodlužovaný výdech
- procházky na čerstvém vzduchu, když motorizovaná stvoření ještě spí a neotravují vzduch
- hodně pít! (piju cca 3 litry, čaj s medem nebo hroznovým cukrem a čirou vodu) - je třeba splachovat hleny a v žaludku ředit do hlavy stříkanou Vincentku, jinak z ní bolí pajšl
- sakra dobrá psychická kondice bez skuhrání, že to nemá cenu (kdysi jsem se naučil Schultzův autogenní trénink, tak 1-2x denně po dobu 15ti minut)
- nečučet do netu, co všechno mi může být a co nezabírá - totiž pak má člověk všechno a nezabírá nic
- a hlavně vůle a smysl pro povinnost - to neznamená, že když se obtíže zlepší, že mohu polevit, na to pozor! Je to letitý běh na předlouhé trati (po zlepšení na 99,9% následují návraty nemoci, avšak s menší intenzitou) a vydrží jenom ti nejsilnější. Jeden takový běh mám za sebou, takže tu neplkám do větru.
- jo a občas si dám česnekový vývar s medem (česnek je přírodní ATB) s ohledem na pajšl.

Během prázdnin jsem totálně držel pysk. Sice zpočátku nic, avšak poslední srpnové týdny významné zlepšení, dal jsem i pivo (a to mi hnus zhoršuje pylová alergie). Samozřejmě září (a mluvení ve škole) utlo rozvoj tohoto fajn stavu. A momentální zlepšení? 0,0...01. Je jedno, o kolik, ale prostě je. Počítám, že objektivně uvidím, co se děje, tak za 4 až 6 měsíců, možná za rok.

Blogy nečtu, ani nepíšu (kromě této výjimky). Ale fakt už mám dost stavu, kdy nikdo nedá nikomu byť špetku naděje (potažmo důkaz) o tom, že si člověk umí pomoct sám. MUDři nejsou všemocní, větší čás léčby závisí na člověku samém. Totiž stejný příběh jsem prožíval u panické úzkosti - všude jen pindy o tom, že se těžko léčí, že na Neurol vzniká závislost, že jiná antidepresiva mívají vedlejší účinky, a že je to zkrátka v prdeli. Nebylo! Tak ať se daří a všem hodně síly!

Přehled komentářů

zobrazit všechny komentáře 

fajn clanok...:-). Mam rovnaky problem. Dik. Vela sily a zdravia Vam prajem... aj sebe:-) A napiste tu castejsie.
dada 37  |  19.2.2012 15:46

Dobrý den, prosím, jak užívat a v jakém množství SALIA PRO GARGARISMATE PULVIS ?? Nemůžu to najít nikde na internetu a ani na té soli není dávkování? Výrobce FAGRON. Nějak nechápu, jak mohou prodávat bez popisu tento výrobek v lékárně ?
Jana  |  13.11.2012 17:23

Ahoj Jani,přečti si něco ANGINOVNÍKU,ta rostlinka se žvíká a funguje daleko lépe,než všechny léky s lékárny,koupíš ho v zahradnictví kruh,nebo možná i jinde.Já ho mám vyzkoušený a nedám na něho dopustit.
Dalibor  |  13.11.2012 17:57

Mám to samé, je to hnus, no... a este aj cigaretky k tomu to je naprosto siedme nebo ...
to  |  22.11.2012 21:18

diky za tento clanek, pred nedavnem mi sdelili stejnou diagnozu.hned mam vic chuti s tim zacit neco delat, skvele tipy!!! vsem zucastnenym hodne sily a zdravicka.
Evka  |  9.12.2012 20:21

zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

 
* *